نکات ابتدایی که باید رعایت کنید

فاصله اجتماعی را رعایت کنید

فقط برای انجام امور ضروری از خانه خارج شوید. دستکش و ماسک بزنید و در امکان عمومی سعی کنید حدود 2 متر با دیگران فاصله بگیرید‏. بعد از برگشتن به خانه، دستکش‌ها را در سطل آشغال بریزید و دست‌های‌تان را با آب و صابون بشویید. از دست‌دادن و روبوسی خودداری کنید.

اگر مریض‌احوال هستید، در خانه بمانید

اگر احساس بدحالی می‌کنید یا حس می‌کنید بیمار شده‌اید، خصوصا اگر تب یا آبریزش بینی دارید و سرفه می‌کنید، در خانه بمانید و از رفتن به سرِ کار یا کلاسِ درس خودداری کنید. تاوقتی که احساس بیماربودن دارید، در خانه بمانید. اگر حال‌تان بدتر شد از اعضای خانواده یا دوستان درخواست کمک کنید.

به علائم کرونا توجه کنید

علائم بیماری کووید 19 عبارتند از: تب سرفه، گلودرد، درد عضلانی و مفاصل. اکثر افرادِ مبتلا، مشکلات تنفسیِ خفیفی را تجربه می‌کنند که بعد از مدتی خودبه‌خود از بین می‌رود، اما برخی از مبتلایانْ علائمِ حادتری دارند، مثل تنگی نفس یا ذات‌الریه. اگر این علائم را دارید از تماس با دیگران خودداری کنید.

دستان‌تان را مرتبا بشویید

دست‌های خود را مرتبا با آب و صابون به مدت حداقل 20 ثانیه بشویید. همیشه موقع ورود به خانه یا محل کار، و هنگام آشپزی و غذاخوردن، و بعد از توالت دست‌ها را بشویید.

از تماس با چشم و دهان و بینی خودداری کنید

ویروس کرونا از راه چشم و دهان و بینی در بدن منتشر می‌شود، پس، از لمس‌کردنِ صورت و چشم و بینی خودداری کنید.

عطسه و سرفه را بپوشانید

با دستمال کاغذی عطسه و سرفۀ خود را بپوشانید. اگر دستمال نداشتید، آرنج‌تان را خم کنید و داخل آرنج عطسه یا سرفه کنید. دستمال کاغذی را در سطل آشغال بریزید و دست‌تان را بشویید.

از الکلِ طبی و مواد ضدعفونی‌کنندۀ مناسب استفاده کنید

اگر به آب و صابون دسترسی ندارید، یا اگر امکان شستشوی دست وجود ندارد، می‌توانید از الکلِ طبی یا مواد ضدعفونی‌کنندۀ الکل‌دار استفاده کنید.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

موارد تازه ابتلا

0

بهبودیافته‌ها

0

فوتی‌ها

0

جمع مبتلایان

9,790

آمارها و نمودارها

اخبار و تحولات

توصیه‌های صحی

همکاری با ما

درباره ما

تماس با ما

سیاست و اصول ما

ژورنالیسم آماری و تحلیل داده‌ها

برای رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران

Developed and maintained by Nebesht Media