نحوۀ انتشار ویروس

کووید- 19 عمدتا در تماسِ نزدیک از فردی به فرد دیگر و از راهِ ترشحاتِ تنفسیِ فردِ آلوده منتقل می‌شود. افرادی که آلوده هستند، معمولا علائمی از بیماری را دارند، ولی کسانی که علائم کرونا ندارند هم ممکن است عاملِ انتشار ویروس باشند. کووید- 19 یک بیماری جدید است و دانشمندان کماکان دربارۀ نحوۀ انتشار آن و عوارض ناشی از آن تحقیق می‌کنند.

ویروس کرونا چه‌قدر مُسری است؟

سهولتِ انتقالِ ویروس‌ها بین افراد متفاوت است. برخی ویروس‌ها بسیار مُسری هستند، مثل ویروسِ سُرخک، ولی برخی ویروس‌ها به راحتی پخش نمی‌شوند. درمورد ویروسِ عاملِ کووید- 19 باید گفت که این ویروس به‌سادگی بین مردم پخش می‌شود. اطلاعاتِ موجود نشان می‌دهد که این ویروس از آنفلوآنزا راحت‌تر منتشر شده، اما به‌راحتیِ سرخک (که شدیدا مُسری است) منتشر نمی‌شود.

نحوۀ انتقالِ میان‌فردی

  • تماس جسمی بین افراد، مثل دست‌دادن و روبوسی؛
  • ازطریقِ ترشحاتِ تنفسیِ ناشی از سرفه و عطسه و حرف‌زدنِ فردِ آلوده؛
  • ترشحاتِ مذکور ممکن است روی صورت (دهان، بینی، چشم) دیگران پاشیده شود یا توسطِ آن‌ها تنفس شود؛
  • ضمنا کسانی که علائم بیماری کرونا ندارند هم ممکن است ویروس را منتشر کنند (برای همین، حفظ فاصلۀ اجتماعی [2 متری] در پیشگیری از کرونا بسیار موثر است).

انتشار ازطریق سطوح یا اشیاء آلوده

اگر کسی به سطوح یا اشیاء آلوده به ویروس کرونا دست بزند، و بعد دهان یا بینی یا چشمانش را لمس کند، ممکن است به کووید- 19 مبتلا شود. هرچند ممکن است این دلیلِ اصلیِ انتشار ویروس نباشد، دستان‌تان را مرتبا با آب و صابون بشویید. اگر به آب و صابون دسترسی ندارید، از مواد ضدعفونی‌کنندۀ الکلی هم می‌توانید استفاده کنید. سطوحی را که زیاد به آن‌ها دست زده می‌شود، مرتبا ضدعفونی کنید.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

موارد تازه ابتلا

0

بهبودیافته‌ها

0

فوتی‌ها

0

جمع مبتلایان

9,790

آمارها و نمودارها

اخبار و تحولات

توصیه‌های صحی

همکاری با ما

درباره ما

تماس با ما

سیاست و اصول ما

ژورنالیسم آماری و تحلیل داده‌ها

برای رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران

Developed and maintained by Nebesht Media