راهنمای ضدعفونی‌کردنِ سطوح ‌ـــ‌ ویژۀ لوازم منزل

خصوصا اگر در خانه مریض دارید، باید خانه را تمیز نگه دارید. به‌خاطر داشته باشید که «تمیزکاری» با «ضدعفونی» فرق دارد، هرچند ممکن است باهم انجام شوند. راهنمای نظافتِ منزل در مطلب دیگری ارائه شده است. در اینجا بیشتر به موضوعِ ضدعفونیِ سطوح می‌پردازیم. هنگامِ ضدعفونی از دستکش استفاد کنید.

انتقالِ ویروس ازطریق سطوحِ آلوده

هنوز اطلاعات کاملی دربارۀ نحوۀ تکثیر ویروس کرونا وجود ندارد. کرونا عمدتا درنتیجۀ تماسِ نزدیک از فردِ آلوده به فرد دیگر منتقل می‌شود. این نوع انتقال عمدتا از طریقِ ترشحاتِ تنفسی اتفاق می‌افتد. هنوز نمی‌دانیم میزانِ انتقالِ ویروس ازطریقِ سطوحِ آلوده چه‌قدر است. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که ناقلانِ پنهان یا ناقلانِ «بی‌علامت» (یعنی کسانی که ناقل ویروس هستند، ولی علائمی از بیماری ندارند) ممکن است باعث انتشار کووید- 19 شوند.

احتمالِ انتقال ویروس کرونا ازطریق ترشحاتِ تنفسی، خیلی بیشتر از انتقال ازطریقِ اشیاء بی‌جان (مثل لباس و غیره) است. به‌هرحال، شواهدِ موجود نشان می‌دهد که ویروس کرونا می‌تواند ساعت‌ها یا روزها روی سطوح مختلف به بقای خود ادامه دهد. بهترین کار برای پیشگیری از کووید- 19 و دیگر امراضِ تنفس در محیط‌های مسکونی، این است که سطوحِ کثیف و آلوده را تمیز و سپس ضدعفونی کنید.

مشخص نیست که اگر یک فردِ مبتلا به کووید- 19 در یک اتاق باشد، بعد از ترکِ اتاق توسط او، تا چه مدت ممکن است هوای اتاق آلوده بماند. اگر می‌خواهید اتاقی که مورد استفادۀ یک فرد مبتلا به کرونا بوده را ضدعفونی کنید، درصورت امکان اجازه ندهید تا چند روز کسی وارد آن اتاق شود و اگر اتاق دارای سیستم تهویه است، سیستم تهویه را روشن نگه دارید؛ سپس اقدام به ضدعفونی کنید. تهویۀ هوا، در تخلیۀ ترشحاتِ تنفسی از هوای اتاق می‌تواند بسیار موثر باشد.

هدف از ضدعفونی چیست؟

برای خانواده‌هایی که بیمارِ کرونایی یا فردِ مشکوک به کرونا دارند، یا برای کسانی که در قرنطینۀ شخصی هستند، دستورالعملِ نظافتیِ ویژه‌ای وجود دارد. هدف از این کار این است که بقای ویروس کرونا را در محیطِ خانه به حداقل برسانیم. توجه کنید که این دستورالعمل بر محیط‌های خانگی تمرکز دارد و برای مخاطب عمومی تهیه شده است. همان‌طور که گفتیم، تمیزکاری با ضدعفونی فرق دارد:

  • تمیزکاری یعنی پاک‌کردنِ میکروب‌ها، کثیفی و آلودگی از روی سطوح. این کار میکروب‌ها را نمی‌کشد، اما پاک‌کردنِ آن‌ها باعث کاهشِ تعدادِ آن‌ها و کاستن از خطر انتشار آن‌ها می‌شود. این گامِ مقدماتی برای ضدعفونی است.
  • ضدعفونی یعنی استفاده از مواد شیمیایی، مثل مواد ضدعفونی‌کنندۀ استاندارد، برای کشتنِ میکروب‌های روی سطوح. این کار حتی اگر باعثِ محوشدنِ لکۀ کثیفی یا میکروب‌ها نشود، اما با کشتنِ میکروب‌ها، خطرِ انتشارِ عفونت را بسیار کمتر می‌کند.

ضدعفونیِ لوازم خانگی

اهل خانه و اعضای فامیل می‌توانند به‌طور منظم کارِ ضدعفونیِ لوازم منزل را انجام دهند. سطوحِ پُرتماس مثل میزها، دستگیره‌ها، کلیدهای برق، دسته‌ها، توالت، شیرهای آب، سینک دستشویی، سطوح آشپزخانه، و لوازم الکترونیک را می‌توان با مواد ضدعفونی‌کنندۀ استاندارد که در بازار یافت می‌شود، میکروب‌زدایی کرد. برای اطمینان، به برچسبِ محصول توجه کنید. روی برچسبِ محصولاتِ شوینده، معمولا دستورالعملِ مصرف و نحوۀ استفادۀ بی‌خطر و موثر از مادۀ پاک‌کننده ذکر شده است؛ مثلا احتیاطاتِ لازم هنگام استفاده از محصول، پوشیدنِ دستکش، و تهویۀ هوای اتاق حینِ استفاده از مادۀ پاک‌کننده.

در دفترچۀ راهنمای برخی لوازم برقی و الکترونیک، ممکن است راهنمای نظافت ارائه شده باشد. اقلامی مثل گوشی تلفن، کنترلِ تلویزیون و از این قبیل موارد را در صورت امکان با روکشِ پلاستیکیِ قابل‌شستشو بپوشانید تا بتوانید روکشِ آن‌ها را ضدعفونی یا تعویض کنید. در غیر این صورت می‌توانید از پَدِ الکلی یا اسپریِ الکلی که دست‌کم 70 درصد الکل داشته باشد، برای میکروب‌زدایی استفاده کنید (برای صفحات لمسی هم همین‌طور). سپس سطحِ موردنظر را کاملا خشک کنید تا مایعِ ضدعفونی روی آن انباشته نشود.

اگر در شرایطِ مراقبتی هستید

در صورت وجودِ افرادِ مبتلا یا مشکوک به کووید- 19 در منزل، ضدعفونی اهمیت ویژه‌ای دارد. اهالیِ منزل باید دربارۀ علائم بیماری کرونا، و نحوۀ پیشگیری از انتشارِ آن در محیط خانه، اطلاعات کافی داشته باشند. نقاطِ پُرتماس را شناسایی کرده و روزانه تمیز و ضدعفونی کنید. (میز و صندلی، دستگیره‌ها، کلیدها، سوئیچ‌ها، تلفن، تبلت، صفحات لمسی، کنترل تلویزیون و غیره، کیبورد، دسته‌ها، میز کار، توالت، سینک دستشویی، سطوح آشپزخانه، نرده‌های راه‌پله‌ها، زنگِ در، دکمه‌های آسانسور و غیره.)

در مورد اتاق یا توالتِ فردِ مبتلا، سعی کنید فقط در مواردِ ضروری تمیزکاری کنید (مثلا برای پاک‌کردنِ مدفوع و سطوحِ آغشته به آن)، تا از تماسِ غیرضروری با فردِ آلوده اجتناب شود. در صورت امکان، فردِ بیمار باید در یک اتاق اختصاصی و دور از بقیۀ اهالیِ منزل باشد. مراقبانِ بیمار می‌توانند لوازم ضروری (مثلا لوازم بهداشتی و نظافتی) را به بیمار برسانند. اگر داشتنِ توالتِ جدا برای بیمار ممکن نیست، بعد از هربار استفادۀ او از توالت، آن‌جا را تمیز و ضدعفونی کنید.

برای بیماران و مراقبانِ آن‌ها مطالبِ جداگانه‌ای ارائه شده است که توصیه می‌شود حتما مطالعه کنید.

ضدعفونیِ سطوحِ مختلف

سطوحِ نرم و سخت، لوازم برقی، و لباس‌ها هرکدام ملاحظات بهداشتی مربوط به خود را دارند. به‌طور کلی توصیه می‌شود دستکشِ یک‌بار مصرف بپوشید و بعد از پایان کارِ نظافتْ دستکش‌ها را در سطل آشغال ریخته و دست‌های‌تان را طبق دستورالعمل‌های بهداشتی که در سایت آمده بشویید یا تمیز کنید. اگر از یک دست‌کشِ چندبار مصرف برای تمیزکاری و ضدعفونیِ ویروس کرونا استفاده می‌کنید، نباید آن را برای کاربردهای دیگر (مثلا ظرفشویی) استفاده کنید. حتی اگر دستکش چندبار مصرف دارید، بعد از پایان کار باید آن را ضدعفونی کرده و دست‌تان را مطابق دستورالعمل بشویید.

سطوح سِفت یا صاف (غیرمتخلخل)

اگر سطحی کثیف است، قبل از ضدعفونی توصیه می‌شود با استفاده از آب و صابون یا مواد پاک‌کننده، کثیفی را برطرف کنید. بیشتر مواد شوینده و ضدعفونی‌کنندۀ استاندارد که در بازار یافت می‌شوند برای این کار مناسبند. معمولا روی برچسبِ این محصولاتْ راهنمای مصرف ذکر شده است.

ضمنا برخی محلول‌های سفیدکننده یا همان وایتکس اگر به‌قدر کافی رقیق شوند برای ضدعفونیِ سطوح مناسبند. به برچسبِ محصول توجه کنید تا از این موضوع مطمئن شوید؛ توجه کنید که تاریخ انقضای آن سپری نشده باشد. می‌توانید یک‌سوم فنجان از وایتکس را با حدود 4 لیتر آب (یا 4 قاشق چای‌خوری وایتکس را با حدود 1 لیتر آب) مخلوط کنید.

سطوح نرم (متخلخل)

در مورد اقلامی مثل فرش و گلیم و پرده‌ها، اگر کثیفی مشهود است، ابتدا آن را با استفاده از مواد پاک‌کنندۀ مناسب تمیز کنید. بعد از رفعِ کثیفی آن را کاملا بشویید. اگر آبِ ولرم به آن آسیب نمی‌زند، با آب ولرم این کار را بکنید. سپس آن را کاملا خشک کنید. اگر امکان شستشو نیست، بعدا از پاک‌کردنِ کثیفی، از پاشیدن (اسپری‌کردنِ) مواد ضدعفونی‌کننده استفاده کنید.

موارد دیگر

در مورد لباس و لوازمِ بیمار، اگر ناخواسته به آن‌ها دست زدید یا هنگامِ حمل آن‌ها دستکش نداشتید، وحشت نکنید؛ بعد از جابه‌جا کردنِ آن‌ها حتما دست‌ها را مطابق دستورالعملِ سایت بشویید. سعی کنید لباس‌ها را نتکانید تا احتمالِ پراکندنِ ویروس به حداقل برسد. به‌طور کلی، چه در مورد دست‌ها و چه در مورد البسه و لوازم، اگر کثیفی‌های مشهود (قابل‌مشاهده با چشم) وجود داشت، ابتدا آن‌ها را پاک کنید، سپس ضدعفونی کنید.

فردِ بیمار تا جای ممکن باید در اتاق خودش غذا بخورد (یا خورانده شود)؛ اگر از ظروفِ غذای یک‌بار مصرف برای بیمار استفاده می‌کنید، بلافاصه بعد از مصرف آن‌ها را در سطل آشغال بریزید؛ ظروف غذای معمولی (غیرِ یک‌بار مصرف) را ترجیحا با آب داغ بشویید؛ آبِ داغ به کشتنِ میکروب‌ها کمک می‌کند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

موارد تازه ابتلا

0

بهبودیافته‌ها

0

فوتی‌ها

0

جمع مبتلایان

9,790

آمارها و نمودارها

اخبار و تحولات

توصیه‌های صحی

همکاری با ما

درباره ما

تماس با ما

سیاست و اصول ما

ژورنالیسم آماری و تحلیل داده‌ها

برای رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران

Developed and maintained by Nebesht Media