توصیه‌های خطرناکِ رهبران جهان، و خطرِ درمان‌های تاییدنشده

اخیرا برخی رهبرانِ جهان و چهره‌های مشهور، با توصیه‌های غیرعلمی برای درمان کرونا، سر و صدای زیادی بلند کرده‌اند. مثلا دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در جریان یک کنفرانسِ مطبوعاتیْ توصیه‌های خطرناکی را به‌عنوانِ معالجاتِ احتمالیِ کرونا مطرح کرد و گفت که تزریقِ موادِ ضدعفونی‌کننده به بدنْ احتمالا می‌تواند موثر باشد. او همچنین گفت که آفتاب‌گرفتن می‌تواند برای درمان ویروس کرونا مفید باشد. این اظهاراتِ عجیب و غریب، شدیدا مایۀ تعجبِ جامعۀ پزشکی شده است. چون کارشناسان معتقدند که این‌طور نیست و آفتاب‌گرفتن نمی‌تواند کووید- 19 را درمان کند. البته کارشناسان باور دارند که اشعۀ ماوراءبنفش می‌تواند برخی میکروب‌ها را از بین ببرد، اما این روش را برای درمان کووید- 19 تایید نمی‌کنند؛ ضمن این‌که این تشعشعات می‌تواند به شما آسیب بزند.

اشعۀ آفتاب (خواه در فضای آزاد یا در سولاریوم) نه‌تنها نمی‌تواند کرونا را درمان کند، بلکه افراد را در خطر بیماری‌های دیگری قرار می‌دهد؛ ازجمله سرطانِ پوست و گرمازدگی. ضمن این‌که بیرون‌رفتن و تجمع در فضاهای آزاد برای آفتا‌ب‌گرفتن، می‌تواند موجبِ از بین رفتنِ فاصله‌گذاری اجتماعی شود.

درواقع خطراتِ بودن در معرضِ اشعۀ فرابنفش (UV)، خواه منبعِ آن نورِ خورشید باشد یا سولاریوم، به‌خوبی شناخته شده است و مطالبِ علمیِ فراوانی دربارۀ آن وجود دارد. جذبِ مقدارِ زیادی از پرتوِ فرابنفش می‌تواند موجبِ ابتلا به ملانوما (کشنده‌ترین نوعِ سرطان پوست) و همچنین بقیۀ انواعِ سرطان‌های پوستیِ غیرملانوما شود. ضمن این‌که می‌تواند عامل پیریِ زودرسِ پوست شود.

کاربردهای درمانیِ پرتوِ فرابنفش

آیا حرف‌های ترامپ دربارۀ مفیدبودنِ اشعۀ فرابنفش در درمانِ ویروس کرونا، ممکن است اصلا بنیان علمی داشته باشد؟ در برخی تحقیقاتْ معلوم شده است که طیفِ مشخصی از پرتوِ فرابنفشْ موسوم به UVC می‌تواند بعضی از ویروس‌ها بکشد. درواقع عده‌ای دارند روی این ایده کار می‌کنند که آیا این پرتو می‌تواند ویروسِ کرونا را نابود کند و مثلا برای ضدعفونیِ لوازمی مثل ماسک و غیره که کمبود داریم، به کار گرفته شود.

البته بیش از یک قرن است که ما می‌دانیم نورِ فرابنفش، چه از منبعِ خورشید باشد یا از لامپ‌های مخصوص، می‌تواند میکروب‌ها را از بین ببرد. درحقیقت، این اشعه برای استریل‌کردن یا ضدعفونیِ اتاق‌های عمل، تصفیۀ آب، و ضدعفونی‌کردنِ اقلامِ دارویی و غذایی استفاده می‌شود. با این همه، برای انسانْ بی‌خطر نیست. نورِ فرابنفش سه نوع دارد: UVA، UVB و UVC. دو نوعِ اول در محیطِ آزاد وجود دارند و می‌توانند باکتری‌ها و ویروس‌ها را تاحدی ضدعفونی کنند.

خطراتِ اشعۀ فرابنفش برای سلامت انسان

بودن درمعرضِ این نوع از تشعشعات می‌تواند منجربه آسیبِ ژنتیکی شود، یعنی به موادِ ژنتیکیِ درون سلولِ بدن آسیب بزند. همین آسیبِ ژنتیک است که موجبِ آفتاب‌سوختگی و آسیبِ خورشیدی به پوست و نهایتا سرطانِ پوست می‌شود. برای همین پزشکانِ پوست توصیه می‌کنند که از کرم‌های ضدآفتاب برای جلوگیری از جذب این پرتوها استفاده کنید. نورِ UVC به‌طور طبیعی توسط جوِ زمین و لایۀ اوزون جذب می‌شود ‌ـــ‌ یعنی هیچ وقت به سطح سیارۀ ما نمی‌رسد. میزانِ نورِ UVC هم که برای نابودیِ کاملِ ویروس‌ها لازم است، برای انسان خطرناک است و می‌تواند منجربه سوختگی پوست، آسیب به چشم، و حتی سرطانِ پوست شود.

خلاصه این‌که هیچ چیزی وجود ندارد که توصیۀ ترامپ را تایید کند. مواجهۀ محافظت‌نشده در برابر این تشعشعات، ممکن است گرمازدگی، ضعف جسمی، کم‌آبیِ بدن، و سوختگی شدید به همراه داشته باشد. درواقع هربار که درمعرضِ نور فرابنفش قرار می‌گیرید، باید از بدن‌تان محافظت کنید، مثلا از لباسِ سبُک، کلاه لبه‌دار، عینک دودی، و کِرمِ ضدآفتاب روی سطوحِ برهنۀ بدن استفاده کنید. از حمامِ آفتاب اجتناب کنید و اگر مدتِ زیادی در بیرون از خانه هستید، سعی کنید در سایه بمانید.

گذشته از همۀ این‌ها، توصیۀ ترامپ به مردم برای بیرون رفتن از خانه و آفتاب‌گرفتن، در تقابل با فاصله‌گذاری اجتماعی برای مقابله با کروناست. دستورالعمل‌های رسمی برای قرنطینۀ خانگی، در هر منطقه‌ای ممکن است متفاوت باشد که باید آن‌ها را رعایت کرد. به‌طور کلی، در جاهایی که می‌توان فاصلۀ اجتماعیِ امن (2 متر) را بین افراد رعایت کرد، می‌توان برای گردش و ورزش بیرون رفت. در مناطقی که کووید- 19 گسترش زیادی دارد، توصیه می‌شود که در اماکنِ عمومیْ ماسک به صورت بزنید.

خطر درمان‌های تاییدنشده

توصیه‌های درمانیِ ارائه‌شده توسط آدم‌هایی مثل دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، و ایلان ماسک مدیر عاملِ کمپانیِ تسلا، برای استفاده از داروی کلروکین و هیدروکسی کلروکین در درمانِ کرونا، ممکن است مردم را به سمتِ معالجاتی سوق دهد که بعدا معلوم شود خطرناک هستند. برای همین عده‌ای از محققان، جستجوهای اینترنتیِ مردم در آمریکا برای خریدِ این دو دارو را زیر نظر گرفتند و معلوم شد بعد از آن‌که این دو نفر علنا داروهای مذکور را توصیه کرده‌اند، جستو برای خریدِ کلروکین و هیدروکسی کلروکین به‌طرزی باورنکردنی افزایش داشته است.

حتی بعد از آن‌که معلوم شد مصرفِ کلروکین منجربه مسمومیت و مرگ یک نفر شده، بازهم میزانِ جستجوها سرسام‌آور بود. این می‌تواند نشانه‌ای از علاقمندیِ مردم برای خریدِ این داروها باشد، و ما را به بحثِ اطلاعاتِ داروییِ غلط و خطراتِ ناشی از آن سوق می‌دهد. یعنی ما در عصری زندگی می‌کنیم که شخصیت‌های مشهور و مقاماتِ حکومتی از جایگاهِ خود یا از رسانه‌های اجتماعی، ممکن است اطلاعاتِ پزشکیِ غلط و خطرناکی را منتشر کنند. 

واقعیت این است که هنوز هیچ علاج و درمانی برای کرونا توسط جامعۀ پزشکی تایید نشده است. انتشارِ توصیه‌های نادرست برای تزریقِ موادِ ضدعفونی‌کننده، و استفاده از داروهای تاییدنشده، یا حمامِ آفتاب گرفتن، کارِ داکتران و پزشکان را سخت‌تر از گذشته می‌کند. داکتران و دانشمندان ازطرفی با یک همه‌گیریِ بی‌سابقه مواجه شده‌اند، و ازطرفِ دیگر باید با اطلاعاتِ غلط و توصیه‌های خطرناک مقابله کنند ‌ـــ‌ آن‌هم توصیه‌هایی از زبانِ بالاترین مقام سیاسی.

توصیه‌های دارویی که افرادِ مشهور و مقاماتِ سطح بالا برای درمانِ کرونا می‌کنند، توسط عده‌ای از مردم جدی گرفته می‌شود و می‌تواند عواقب ناگواری به دنبال داشته باشد. بنابراین حتما از اعتبارِ منبعِ توصیه‌ها و تجویزهای صحی‌ای که می‌شنوید، مطمئن شوید. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

موارد تازه ابتلا

0

بهبودیافته‌ها

0

فوتی‌ها

0

جمع مبتلایان

9,790

آمارها و نمودارها

اخبار و تحولات

توصیه‌های صحی

همکاری با ما

درباره ما

تماس با ما

سیاست و اصول ما

ژورنالیسم آماری و تحلیل داده‌ها

برای رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران

Developed and maintained by Nebesht Media