آماده‌سازیِ کسب‌وکارها و محیط‌های کاری برای مدیریت شرایط کرونا

وقتی فردِ آلوده به کرونا در محیطِ کار سرفه یا عطسه می‌کند، یا حتی نفس می‌کشد، ترشحاتِ ریزِ تنفسی که آلوده به ویروس هستند، از دهان یا بینیِ او در فضای اطراف یا روی سطوح مختلف پاشیده می‌شود. بخشی از این ترشحاتِ ریزِ میکروسکوپی، روی اشیاء و سطوحی ازقبیلِ میز و تلفن ریخته می‌شود. درنتیجه، کارکنان یا مشتریانی که آلوده به ویروس کرونا نیستند، ممکن است با لمس‌کردنِ این سطوحِ آلوده و بعد دست‌زدن به صورتِ خود، به این ویروس آلوده شوند. در فاصلۀ یک‌متری از فردِ آلوده، حتی ازطریقِ سرفه یا صحبت‌کردنِ فردِ آلوده، ممکن است بیماری به فرد دیگری منتقل شود. یعنی کووید19 شبیهِ آنفلوآنزا منتقل می‌شود. بیشتر کسانی که به کووید19 آلوده هستند، دچار علائمِ خفیف شده و معالجه می‌شوند. ولی برخی دچار بیماریِ حادتری شده و ممکن است نیازمند بستری‌شدن باشند. با افزایش سن، خطر ابتلا به نوعِ حادِ کووید19 بیشتر می‌شود: ظاهرا افرادِ بالای 40 سال بیشتر از افرادِ زیرِ 40 سال درمعرض خطر هستند. کسانی هم که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند و مبتلایان به امراضی چون دیابت، و بیماری‌های قلبی و ریوی بیشتر مستعد ابتلا به کرونای حاد هستند. در ادامه به نحوۀ پیشگیری از گسترش کرونا در محیط کار، نحوۀ مدیریتِ ریسک در هنگامِ ملاقات‌ها، مسائل مربوط به تردد کارکنان و مدیریتِ شرایط کرونا می‌پردازیم.

نحوۀ پیشگیری و مدیریت کرونا در فضای کار

پیشگیری از انتشارِ بیماری‌های عفونی ازجمله آنفلوآنزا و کرونا در محیط کار، و حفاظت از مشتریان و کارکنان، با انجامِ اقداماتِ کم‌هزینه‌ای امکان‌پذیر است، و حتی اگر کرونا به منطقۀ فعالیت شما نرسیده باشد، یا در ناحیۀ فعالیت شما بسیار کم باشد، بهتر است مسئولیت خود را درقبال سلامت کارکنان و مشتریان جدی بگیرید.

از پاکیزگی ونظافتِ سطوحِ محل کار مطمئن شوید. سطوح (مثل میزها) و اشیاء (مثل تلفن و کیبورد) باید مرتبا با ضدعفونی‌کننده تمیز شوند، چون یکی از روش‌های اصلی انتقال کووید19 در محیط کار، لمسِ سطوحِ آلوده توسط کارکنان و مشتریان است.

کارکنان و مشتریان را به شستشوی کامل دست‌ها تشویق کنید. مواد شوینده و ضدعفونی‌کنندۀ دست را در دسترس کارکنان و مشتریان قرار دهید. با نصبِ اطلاعیه یا پوسترهایی در محلِ کار، شستشوی دست را تبلیغ کنید. مطمئن شوید کارکنان و مشتریان شما به‌خوبی از اهمیت رعایت اصول صحی آگاه شده‌اند.

سعی کنید با نصبِ پوستر، بهداشتِ تنفسی (پوشاندن سرفه و عطسه، و پوشیدنِ ماسک) را به کارکنان و مشتریان آموزش دهید. حتما ماسکِ صورت و دستمال کاغذی و سطل زبالۀ دربسته به اندازۀ کافی در محل کار داشته باشید. به‌خاطر داشته باشید که رعایت بهداشت تنفسی در جلوگیری از گسترش کووید19 بسیار موثر است.

هر کدام از کارکنان که به سرفه یا تبِ ملایم (37.3 سانتی‌گراد یا بیشتر) دچار شده است باید در خانه بماند و کسانی که با او در تماس بوده‌اند هم باید در خانه بمانند و مراقب علائمِ خود باشند.

از کارکنان‌تان هم بخواهید که درصورت مشاهدۀ علائمِ کرونا در خانه بمانند و به مسئولِ مستقیم خود در شرکت یا سازمان اطلاع دهند. اگر کسی داروهایی مصرف می‌کند که ممکن است علائمِ بیماریِ کرونا را پنهان کنند (مثل تب‌بُرها، استامینوفن، ایبوپرفون یا آسپیرین)، بهتر است در خانه بماند یا در صورت امکان، از خانه کار کند. ماندنِ کارکنان در خانه را مرخصی یا مرخصیِ استعلاجی محسوب کنید.

مدیریتِ خطر کرونا در ملاقات‌ها و تجمعاتِ کاری

ترتیب‌دهندگانِ ملاقات‌ها، مراسم، و تجمعات، قبل از هر چیز باید به ریسکِ انتقال کرونا توجه کنند. این خطر وجود دارد که افرادِ شرکت‌کننده در نشست یا تجمع، بدون آن‌که خودشان بدانند، ناقلِ ویروس کووید19 باشند و بقیه را هم آلوده کنند. درواقع فقط تقریبا 20 درصد از کسانی که به کووید19 آلوده می‌شوند، به معالجاتِ بیمارستانی نیاز پیدا می‌کنند.

قبل از انجام ملاقات‌ها و تجمعات، بر سر نحوۀ انجامِ امور، با همۀ طرف‌های شرکت‌کننده توافقاتِ صحی را برای پیشگیری از عفونت انجام دهید. در مورد پوشیدنِ ماسک ابتدا توافق کنید. مشخص کنید که آیا تماسِ نزدیک و رو در رو الزامی است یا خیر؛ برخی تماس‌ها با تلفن یا اینترنت امکان‌پذیر است. ببینید آیا می‌توان از تعداد شرکت‌کنندگان کم کرد. از قبلِ شروع مراسم یا جلسه، اقلام بهداشتی مثل دستمال کاغذی و ضدعفونی‌کنندۀ دست را به تعداد کافی تهیه کنید. ماسک (ترجیحا ماسک‌های حرفه‌ای) در دسترس داشته باشید تا اگر کسی به مشکل تنفسی دچار شد، ماسک بپوشد. ازقبل، از همۀ شرکت‌کنندگان بخواهید که درصورتِ داشتنِ هرگونه علائم کرونا یا ناخوشی، به بقیه اطلاع دهند و به‌شکلِ حضوری در جلسه شرکت نکنند.

در هنگام ملاقات و موقع خداحافظی، از دست‌دادن یا بغلکردن و روبوسی خودداری کنید. برای سلام و احوال‌پرسیْ از روش‌های احوال‌پرسیِ غیرتماسی استفاده کنید؛ مثلا روش‌های کلامی یا حرکتی، مثلِ تکان‌دادنِ سر و حالاتِ چهره. در صورت امکان، فاصلۀ فیزیکی بین افراد (مثلا فاصلۀ نشستن یا صندلیِ آن‌ها) را بیشتر کنید، طوری که از یک متر به هم نزدیکتر نباشند. برای ایجاد تهویۀ هوا در اتاق‌ها، هروقت مقدور بود، درها و پنجره‌ها را باز کنید.

بعد از تجمعات و جلساتی که در آن‌ها افراد تماس‌های نزدیک با هم داشته‌اند، افراد باید تا دوهفته علائمِ احتمالی را زیرنظر بگیرند. اگر در این مدت فرد به علائمی چون سرفه و تب دچار شد، باید خود را در خانه قرنطینه کند و به بقیۀ شرکت‌کنندگان اطلاع دهد تا آن‌ها هم درجریان باشند.

احتیاطاتِ مربوط‌به تردد کارکنان و سفرهای کاری

درمورد سفرهای کاری، مخاطرات و منافع مربوط به آن‌ها را بسنجید و بعد تصمیم‌گیری کنید. بعضی مناطق ممکن است ازطرف مقامات و مراجع صحی، جزوِ مناطق آلوده یا بحران‌زده اعلام شده باشند. از فرستادنِ کارکنانی که جزو گروه‌های پرخطر هستندـــ‌ ازجمله سالخوردگان و کارکنانی که بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت و امراض قلبی و ریوی دارندـــ‌ به سفرهای کاری خودداری کنید. سعی کنید همۀ کارکنانی که به سفرهای کاری می‌روند، به اصولِ صحی مربوط به کرونا کاملا آشنا باشند. برای کارکنانی که به خارج از محیطِ کار رفت و آمد دارند، به مقدار کافی اقلام بهداشتی مثل ضدعفونی‌کنندۀ دست تهیه کنید تا همراه خود داشته باشند.

برای تغییر الگوی کار آماده باشید

سعی کنید برنامۀ شرکت یا سازمان خود را طوری با شرایطِ بغرنجِ بحرانِ کرونا سازگار کنید که درصورت بیماری کارکنان و کارگران غافلگیر نشوید. درصورت ابتلای یکی از افراد، ممکن است بقیۀ افرادی که با او تماس نزدیک داشته‌اند هم آلوده شده و نیازمند قرنطینه باشند. کارهایی را که می‌توان از خانه یا از دور انجام داد، موقتا از محل کار حذف کنید. از میزان تماس‌های نزدیک و تجمعات بکاهید. برنامه‌های حمایت از کارکنان (مثل مرخصی با حقوق) اهمیت ویژه‌ای دارد. با طرف‌های تجاریِ خود (ازجمله بستانکاران و بدهکاران) مذاکره کنید و دربارۀ شیوه‌های تازۀ عقدِ قراردادها و انجام پرداخت‌ها توافق کنید. به‌خاطر داشته باشید که بحران کرونا فقط یک مسئلۀ صحی نیست، بلکه کاهش تقاضاها و تغییر الگوی مصرف در بازارِ مصرفْ منجربه مشکلاتِ مالی متعددی برای تولیدکنندگان و خدمات‌دهندگان می‌شود؛ پس غلبه بر شرایط بحران کرونا نه‌تنها نیازمند اقدامات صحی، که نیازمند مدیریت امور مالی و تعاملِ سازنده با طرف‌های تجاری است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

موارد تازه ابتلا

0

بهبودیافته‌ها

0

فوتی‌ها

0

جمع مبتلایان

9,790

آمارها و نمودارها

اخبار و تحولات

توصیه‌های صحی

همکاری با ما

درباره ما

تماس با ما

سیاست و اصول ما

ژورنالیسم آماری و تحلیل داده‌ها

برای رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران

Developed and maintained by Nebesht Media