آماده‌سازیِ محله‌های شهری و روستایی

به تمامِ اهالیِ محله‌ها و مناطقِ مسکونیِ شهری و روستایی توصیه می‌شود که برای شیوعِ بیماریِ کرونا در منطقۀ سکونتِ خود آمادگی داشته باشند. این یک بیماری ویروسیِ جدید است که هنوز دربارۀ قدرتِ انتشار و میزانِ وخامت و ویژگی‌های آن اطلاعاتِ کاملی وجود ندارد. بهتر است همۀ افراد جامعه برای مقابله با این تهدیدِ سلامت آماده باشند.

قبل از آن‌که کرونا به محلۀ شما برسد، برنامه‌ریزی کنید

شیوعِ کرونا در محلِ سکونتِ شما ممکن است مدت‌ها ادامه پیدا کند. بسته به شدتِ شیوعِ ویروس در ناحیۀ زندگی شما، مقاماتِ صحی یا مقاماتِ محلی ممکن است تمهیداتی را اجرا کنند تا از تماسِ مردم با ویروس بکاهند و روندِ انتشار آن را کاهش دهند. مثلا محدودیت‌های عبور و مرور ایجاد کنند، یا اماکن عمومی را ضدعفونی کنند، یا اماکنِ عمومی و مذهبی را برای مدتی تعطیل کنند. به‌خاطر داشته باشید که این تمهیدات هرچه‌قدر هم طول بکشد برای سلامتِ جانِ اهالیِ محلْ حیاتی‌ست؛ و ضمنا همیشگی نیست. برخی از امور را در خانه هم می‌توانید انجام دهید.

مسئولان و مقامات محلی باید با ریش‌سفیدان و مردم محل ملاقات کرده و دربارۀ احتمال شیوع کووید- 19 در منطقۀ سکونت‌شان صحبت کنند. آن‌ها باید دربارۀ اقداماتِ لازم هماهنگی و شفاف‌سازی کنند. به گروه‌های پرخطر ازجمله سالخوردگان و بیمارانِ مزمن اشاره کرده و به آن‌ها اطلاع‌رسانی کنند.

توصیه می‌شود همسایه‌ها و اهالی محله‌ها دربارۀ اقدامات بهداشتی (ازجمله ضدعفونی خیابان‌ها) به‌هم اطلاع‌رسانی کرده و باهم هماهنگ باشند. سعی کنید از میزانِ شیوعِ کرونا در منطقۀ سکونت خود اطلاعاتِ صحیحی کسب کنید. نزدیکترین مراکز درمانی و اورژانس و پولیس را بشناسید و شماره تلفن این مراکز را همراه خود داشته باشید.

مقامات و سران قبایل و ریش‌سفیدان باتوجه به مسئولیتی که دارند و حرف‌شنویِ مردم از آن‌ها، باید اهمیت رعایت اصول صحی را به مردم یادآور شوند و از اقدامات پیشگیرانۀ صحی برای جلوگیری از انتشارِ بیماری حمایت کنند. رعایت اصول بهداشتی اولیه حتی در مناطق کم‌جمعیت مهم است. مواردی مثل:
عدمِ تماس با افرادِ بیمار، ماندن در خانه (مگر برای دریافت کمک‌های پزشکی)، پوشاندن عطسه و سرفه، تمیزکردن و ضدعفونی‌کردنِ سطوحِ پُرتماس، شستشوی مرتبِ دست‌ها با آب و صابون به‌مدت حداقل 20 ثانیه (خصوصا بعد از تشناب‌رفتن و قبل و بعدِ غذاخوردن)؛ و در صورت عدم دسترس به آب، استفاده از مواد ضدعفونی‌کنندۀ الکل‌دار که دست‌کم 60 درصد الکل داشته باشد.

آمادۀ تعطیلیِ مدارس و دانشگاه‌ها باشید. اگر کرونا در منطقۀ شما شایع شود، ممکن است مقامات صحی توصیه کنند که مدارس و آموزشگاه‌ها موقتا تعطیل شوند تا از انتشار ویروس کاسته شود. مسئولینِ مدارس می‌توانند ترتیبی دهند که دانش‌آموزان در خانه درس بخوانند. آمادۀ کاهشِ تردد و تعطیلیِ مشاغل باشید. تولیدکنندگانِ محلی و فروشگاه‌ها باید آمادۀ کاهشِ ساعاتِ کاریِ کارگران و کم‌شدنِ مشتریان باشند.

اگر کرونا به محلۀ شما رسید، اقدام کنید

چیزهایی را که یاد گرفته‌اید باید هرروز به‌کار ببندید. اگر علائم کرونا را در خود مشاهده کردید، در خانه بمانید. اگر کسی از اهالی محل یا روستا به کرونا دچار شده (یا مریض‌احوال است) از تماسِ نزدیک با او خودداری کنید. تا جای ممکن فاصله‌گیری اجتماعی (دو متر) را رعایت کنید. اطلاعات مربوط به وضعیت کووید- 19 را پیگیری کنید و اقداماتِ مقاماتِ محلی و توصیه‌های مراجعِ صحی را جدی بگیرید. به یاد داشته باشید که تعطیلیِ مدارس یا محلِ کارتان دائمی نخواهد بود. در صورت امکان، کارتان را در خانه انجام دهید.

اگر بچه‌های شما تحت مراقبتِ فردِ دیگری هستند، از فردِ مراقب بخواهید که همواره دنبال علائم کووید- 19 باشد. تا پایانِ شیوعِ کرونا، اقدمات صحی را به‌طور مداوم اجرا کنید؛ ازجمله: بهداشتِ تنفسی (یعنی پوشاندنِ عطسه و سرفه)، شستشوی دست‌ها با آب و صابون، و ضدعفونی‌کردن.

سعی کنید با همسایه‌ها و اقوام‌تان تماس تلفنی یا اینترنتی داشته باشید. اگر کسی از اقوام یا اهالیِ محل به بیماریِ مزمنی دچار است، از او خبرگیری کنید تا مطمئن شوید که علائم کووید- 19 را دارد یا خیر. سلامتِ روانیِ اهالیِ محل بسیار مهم است. شیوع بیماری، هم برای بزرگسالان و هم برای بچه‌های استرس‌زاست. واکنشِ کودکان به شرایطِ پُراسترس، با بزرگسالان فرق دارد. نباید احساس ناامنی را در بچه‌ها القاء کنید. با بچه‌ها صحبت کنید و سعی کنید آن‌ها را آرام کنید و به آن‌ها اطمینان دهید که مواظب‌شان هستید.

اگر مدرسۀ محل یا روستا تعطیل شد، از بچه‌ها بخواهید که از تجمع و بازی در محیط‌های خصوصی یا عمومی خودداری کنند. بازی‌های گروهی باعث افزایش تماس بین افراد می‌شود و ریسکِ انتقال ویروس را افزایش می‌دهد.

حتی بعد از پایانِ کرونا باید مراقب باشید

به‌خاطر داشته باشید که ممکن است شیوعِ کووید- 19 مدت‌ها ادامه داشته باشد و آثار مهمی بر اهالیِ محله و روستای شما به‌جای بگذارد. ولی این همه‌گیری روزی به پایان خواهد رسید. هروقت مقامات رسمی و مراجع صحی، پایانِ شیوع کرونا را در منطقۀ شما اعلام کردند، ممکن است امور روزانه و کسب‌وکارها به حالتِ عادی خود برگردد. ولی این به معنای پایانِ اقدامات محافظتی نیست.

اگر هنوز کسی در محله یا روستای شما مریض‌حال است، او و هم‌خانه‌هایش کماکان باید اصول بهداشتِ دست، بهداشت تنفسی، و ضدعفونی سطوح منزل را رعایت کنند. این افراد در خانه بمانند و اهالی محل از تماس نزدیک با آن‌ها خودداری کنند. ممکن است ضدعفونی اماکن همچنان برای مدتی ادامه یابد، و تمهیداتِ احتیاطی همچنان در محل سکونت شما ادامه پیدا کند. پس برای این شرایط خود را آماده کنید.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

موارد تازه ابتلا

0

بهبودیافته‌ها

0

فوتی‌ها

0

جمع مبتلایان

9,790

آمارها و نمودارها

اخبار و تحولات

توصیه‌های صحی

همکاری با ما

درباره ما

تماس با ما

سیاست و اصول ما

ژورنالیسم آماری و تحلیل داده‌ها

برای رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران

Developed and maintained by Nebesht Media